Our product range includes a wide range of plastic industrial pallet, heavy-duty storage pallet, heavy duty pallet and blue plastic pallets for industrial.
₹ 3060 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Size(LXWXH)(mm) | 1200X1000X160 |
| Load cap static | 5000 kg |
| Pallet type | Heavy duty |
| Capacity | 5 ton |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 19 KG |
| Size(mm) | 1200X1000X160 |
| Brand | Croma Plast |
| Shape | Rectangular |
| Material | HDPE |
| Storing Material | Non Edible |
| Usage | FMCG, Chemical, Automotive, Pharma, Cold store, Warehouse |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| QUALITY | HDPE VIRGIN |
| Usage/Application | Material Handling |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2590 / Piece Get Latest Price
| Size(LXWXH)(mm) | 1200X1000X160 |
| Size | 1200 mm X 1000 mm |
| Material | PLASTIC WITH STEEL ROD |
| Pallet Material | HDPE VIRGIN |
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 6000 kg |
| Static Load | 6000 kg |
| Pallet type | Heavy duty |
| Storing Product | Non Edible |
| Dynamic Load | 1500 kg |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 21 KG |
| Size(mm) | 1200X1000X160 |
| Color | Blue |
| Height | 6 INCH |
| Surface Treatment | Perforted |
| Usage/Application | Warehouse |
| Shape | RECTANGLE |
| Top Deck Type | Perforated |
| Termite Proof | Yes |
| Usage | FMCG, Warehouse, Cold store, Automotive, Chemical, Pharma |
| Physical Damage Safety | Yes |
| With Runners | Three Runners |
| Temperature Resistant | Yes |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Size | 1000 mm X 1200 mm |
| Load cap static | 5000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Storing Product | Non Edible |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | HDPE |
| Pallet weight | 20 kg |
| Size(mm) | 1200X1000X160 |
| Color | Blue |
| Brand | CROMA |
| Shape | Square |
| Usage | Warehouse, Retail, Cold store, FMCG, Automotive, Pharma, Food |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Size(LXWXH)(mm) | 1200X1000X160 |
| Pallet Material | Plastic |
| Load cap static | 6000 kg |
| Pallet type | Heavy duty |
| Storing Product | Automobile Parts |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 21 |
| Usage/Application | For Storage Purpose/ Racking |
| Capacity | 1 ton to 6 ton capacity pallets |
| Usage | Racking, Floor Stacking, Export, Material Movement, Storage |
| Material | HDPE |
| Shape | Rectangle |
| Weight | Different Load Capacity |
| Surface | Perforted and Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | BLUE/BLACK |
Minimum order quantity: 15 Piece
Vinod Goyal (Director)
Croma Plast Private Limited
J-126, Sector-4, Bawana Industrial Area,Dsiidc
New Delhi - 110039, Delhi, India