Our range of products include blue industrial plastic crate, plastic crates manufacturer in bawana, plastic jumbo crates and customized plastic crates.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Size | 600X400X180MM |
| Color | Blue |
| Size (Outer Dimension) | 600X400X180 MM |
| Style | Solid Box |
| Inner Dimension | 565X365X170 MM |
| Capacity | 35 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 2 kg |
| Material | HDPE |
| Finish | Glossy |
| With Handle | Yes |
| Brand | CROMA |
| Available Outside Dimension | 600X400X180 |
| Available Inside Dimension | 560X360X170 |
| Dimensions ( L x W x H) | 600X400X180 |
| Quality | HDPE (VIRGIN) |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 660 / Piece Get Latest Price
| Inner Dimension | 610X410X305 MM MM |
| Size | 650X450X315 MM |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Dimension | 650 x 450 x 315 mm |
| Style | Solid Box |
| Brand | CROMA |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 3 kg |
| Capacity | 49 L |
| Features | STOARGE USE |
| Material | HDPE |
| Manufacturing Method | Injection Molding |
| Color | BLUE/RED/YELLOW/GREEN/GREY |
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Series | Jumbo |
| Inner Dimension | 610X410X305 MM |
| Size Type | Jumbo |
| Size | 650X450X315 |
| Outer Dimension (LXWXH) | 650X450X315 mm |
| Foldable | No |
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Closed |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Construction Type | Single Wall |
| Capacity | 75 LTR |
| Storing Material | Edible |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| MAKE | CROMA PLAST |
₹ 790 / Piece Get Latest Price
| Foldable | No |
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Stackable | Yes |
| Color | Blue |
| Partition | With Partition |
| Size (Outer Dimension) | 600X400X220 MM |
| Crate Type | Stackable |
| Wall Construction | Single Wall |
| Style | Solid Box |
| Inner Dimension | 565X365X210 MM |
| Handle | Yes |
| Size | 600 x 400 x 325 mm |
| Capacity | 20 Ltr |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Solid |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
Vinod Goyal (Director)
Croma Plast Private Limited
J-126, Sector-4, Bawana Industrial Area,Dsiidc
New Delhi - 110039, Delhi, India