We are a leading Manufacturer of industrial mini jumbo crate, plastic jumbo crates, super jumbo crate, plastic fish crate (650x450x315 mm) and heavy-duty industrial storage crate, hdpe, 75 ltr from New Delhi, India.
₹ 620 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 50 Liter |
| Size | 650x450x210MM |
| Color | Blue |
| Size (Outer Dimension) | 650X450X210 MM |
| Style | Solid Box |
| Inner Dimension | 610X410X200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 2 kg |
| Features | Plastic Crates for heavy duty products |
| Material | HDPE |
| Finish | Glossy |
| Brand | CROMA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are engaged in offering a wide range of Industrial Mini Jumbo Crate to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 660 / Piece Get Latest Price
| Series | Jumbo |
| Size Type | Jumbo |
| Material | HDPE |
| Size | 650X450X320 mm |
| Inner Dimension | 610 x 405 x 305 mm |
| Size (LXWXH) | 650X450X315 |
| Color | Blue |
| Foldable | Yes |
| Perforation Type | Solid |
| Style | Solid Box |
| Ventilation Type | Solid |
| Model Name/Number | CCL6545315/Jumbo crate |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Construction Type | Single Wall |
| Capacity | 75 Litre |
| Brand | Croma |
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Series | Super Jumbo |
| Size Type | Super Jumbo |
| Ventilation Type | Solid |
| Size | 810X570X425 mm |
| Inner Dimension | 760X538X405 |
| Perforation Type | Solid |
| Color | Blue |
| Size (Outer Dimension) | 810X570X425 MM |
| Foldable | No |
| Style | Solid Box |
| Mobility Feature | Wheeled |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 5 kg |
| Capacity | 183 Liters |
| Material | HDPE |
| Finish | Glossy |
| Brand | Croma |
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Brand | CROMA |
| Outer Dimension | 650 x 450 x 315 mm |
| Capacity | 75 L |
| Inner Dimension | 610X410X305 |
| Size | 650X450X315 MM |
| Weight | 35 kg |
| Construction Type | Solid |
| Color | Blue |
| Application Type | Fishing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 680 / Piece Get Latest Price
| Foldable | No |
| Shape | Rectangular |
| Stackable | Yes |
| Box Type | Storage Box |
| Partition | Without Partition |
| Lid Type | Without Lid |
| Wall Construction | Single Wall |
| Usage | Cosmetic Packing, Electronics Packing, Kitchen Storage, Household Storage, Industrial Packing, Food Storage |
| Handle | Yes |
| Length | 650 mm |
| Capacity | 75 l |
| Material | HDPE |
| Pattern | Solid |
| Height | 300 mm |
| Color | Blue |
| Printing | Without Print |
| Crate size | 650x450x315 mm |
Vinod Goyal (Director)
Croma Plast Private Limited
J-126, Sector-4, Bawana Industrial Area,Dsiidc
New Delhi - 110039, Delhi, India