Our product range includes a wide range of plastic pallets for warehouse.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Size (LxW) | 1200 mm X 1000 mm |
| Static Load Capacity | 3000 kg |
| Load cap static | 3000 kg |
| Pallet type | WAREHOUSE PALLET |
| Entry Type | 4 WAY |
| Usage | Retail, Automotive, FMCG, Cold store, Export, Food, Warehouse, Pharma |
| Material | Plastic |
| Color | Blue |
| Usage/Application | WAREHOUSE PALLET |
| Static Load | 3000 kg |
| Top deck | Perforated |
| Dynamic Load | 800 kg |
| Pallet weight | 14 KG |
| Size(mm) | 1200X1000X160 |
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Top Deck Type | Perforated |
| Usage Application | Automotive, FMCG, Chemical, Pharma, Warehouse, Cold store |
| With Runners | Three Runners |
| Shape | RECTANGLE |
| Colour | Blue |
| Anti Skid Feature | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Vinod Goyal (Director)
Croma Plast Private Limited
J-126, Sector-4, Bawana Industrial Area,Dsiidc
New Delhi - 110039, Delhi, India