We are a leading Manufacturer of industrial storage plastic crate, medium weight industrial plastic crate, csp-64220 industrial plastic crate, industrial rectangular plastic crate, industrial plastic crate and industrial plastic storage crate from New Delhi, India.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size | 400 x 300 x 220 mm |
| Size (Outer Dimension) | 400X300X220 MM |
| Material | HDPE |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 20 Ltr |
| Inner Dimension | 365X265X215 mm |
| Outer Dimension | 400X300X220 mm |
| Model Number | CCL43220 |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue/ Greeen/Yellow/ Grey |
| Size (Outer Dimension) | 400X300X150 MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 1 kg |
| Material | HDPE |
| Finish | Polished |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 15 Ltr |
| Inner Dimension | 365X265X145 mm |
| Outer Dimension | 400x300x150 mm |
| Model Number | CCL43150 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Perforation Type | Semi-Perforated |
| Ventilation Type | Semi-Perforated |
| Color | Blue |
| Size | 600X400X220 MM |
| Size (Outer Dimension) | 600X400X220 MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HDPE |
| Finish | Glossy |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 45 Ltr |
| Inner Dimension | 565x365x215 mm |
| Weight | 1.85 Kg |
| Outer Dimension | 600x400x220 mm |
| Model Number | CSP-64220 |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size | 400X300X120 MM |
| Size (Outer Dimension) | 400X300X120 MM |
| Capacity | 12 Ltr |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 1 kg |
| Material | HDPE |
| Finish | Color Coated |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Dimension | 365x265x115 mm |
| Outer Dimension | 400X300X120 mm |
| Model Number | CCL43120 |
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Perforation Type | Semi-Perforated |
| Ventilation Type | Semi-Perforated |
| Dimension | 600X 400X 120 mm |
| Color | Blue |
| Size | 600400X120 MM |
| Style | Side Perforated |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HDPE |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 25 Ltr |
| Inner Dimension | 565x365x115 mm |
| Weight | 1.3Kg |
| Outer Dimension | 600x400x120 mm |
| Model Number | CSP-64120 |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size (Outer Dimension) | 600X400X320 MM |
| Capacity | 65 L |
| Weight | 2.5 Kg |
| Material | HDPE |
| Finish | Glossy |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| size | 600x400x320 mm |
| Inner Dimension | 565x365x310mm |
| Outer Dimension | 600x400x320 mm |
| Model Number | CCL-64320 |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 470 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Semi-Perforated |
| Ventilation Type | Semi-Perforated |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size | 600X400X320 MM |
| Size (Outer Dimension) | 600X400X320 MM |
| Capacity | 65 Ltr |
| Dimension | 600X 400X 320 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 2.35Kg |
| Material | Plastic |
| Finish | Glossy |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Dimension | 565x365x315 mm |
| Outer Dimension | 600x400x320 mm |
| Model Number | CSP-64320 |
₹ 540 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Non-Perforated |
| Shape | Rectangular |
| Dimension | 600X 400X 320 mm |
| Color | Blue |
| Brand | CROMA |
| Inner Dimension | 565X365X310 MM |
| Style | Solid Box |
| Outer Dimension | 600X400X320 MM |
| Size | 600 x 400 x 320 mm |
| Carrying Capacity | 30 kg |
| Material | HDPE |
| Capacity | 65 L |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension mm | 600x400x320 mm |
| capacity in ltr | 65 ltr |
| Usage/Application | Storage |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size | 600X400X220 MM |
| Size (Outer Dimension) | 600x400x220 mm |
| Capacity | 45 Ltr |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 2 Kg |
| Material | Plastic |
| Finish | Glossy |
| Brand | Croma |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Dimension | 565x365x215 mm |
| Outer Dimension | 600x400x220 mm |
| Model Number | CCL-64220 |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Perforated |
| Ventilation Type | Perforated |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 20 Liter |
| Dimension | 570X485X140 MM |
| Color | Blue |
| Size | 570X485X140 MM |
| Size (Outer Dimension) | 570X485X140 MM |
| Style | Perforated |
| Inner Dimension | 538X453X127 MM |
| Types Of Plastic Material | Polystyrene (PS) |
| Usage/Application | BREAD CRATE |
| Weight | 2 kg |
| Material | HDPE |
| With Handle | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| DIMENSION IN MM | 570X485X140 MM |
| MAKE | CROMA |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering a wide range of Plastic Industrial Crates to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 695 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Nestable |
| Size/Dimension | 600 x 400 x 320 mm |
| Ventilation Type | Solid |
| Stackable | NESTABLE |
| Manufacturing Method | Injection Molded |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Dimension (LXWXH) | 600X 400X 320 mm |
| Color | Blue |
| Size | 600x400x300 mm |
| Style | Solid Box |
| Capacity | 65 ltr |
| Model Name/Number | CPTC64300 |
| Material | HDPE |
| Storing Material | Edible |
| With Handle | Yes |
| Brand | Croma |
₹ 370 / Piece Get Latest Price
| Foldable | No |
| Capacity | 45 ML |
| Size | 600X 400X 320 mm |
| Size (LXWXH) | 600X400X220 mm |
| Shape | Rectangular |
| Brand | CROMA |
| Weight | 45 LTR |
| Inner Dimension | 565X364X210 MM |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Storage |
| Material Type | HDPE |
| Stackable | Yes |
| Manufacturing Method | Injection Molding |
| Material | HDPE |
| Design Type | Perforated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Outer Dimensions (LXWXH) | 305X406X216 mm |
| Material | HDPE |
| Brand | Croma |
| Pattern | Perforated |
| Model Name/Number | CBC5439345 |
| Shape | Rectangular |
| Types Of Plastic Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Vegetable Crate |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 55Ltr |
| Weight | 2 Kg |
| Outer Dimension | 540X395X345 mm |
| Inner Dimension | 510X363X328 mm |
₹ 540 / Piece Get Latest Price
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 75 LTR |
| Dimension | 650 x 450 x 315 mm |
| Size | 650X450X315 MM |
| Size (Outer Dimension) | 650x450x315 mm |
| Inner Dimension | 610x410x305 mm |
| Material | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
| MAKE | CROMA |
| Usage/Application | Storage |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Ventilation Type | SOLID/PERFORTED, SEMI PERFORTED |
| Perforation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Dimension | 600X 400X 320 mm |
| Color | Blue |
| Size | 600X400X320 MM |
| Size (Outer Dimension) | 650x450x315 mm |
| Style | Solid Box |
| Inner Dimension | 610x410x305 mm |
| Capacity | 75 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | JUMBO SERIES, DIFFERENT COLOR |
| Material | HDPE |
| Finish | Polished |
| With Handle | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Crate Weight | 3.3 kg |
| MAKE | CROMA PLAST |
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Series | Jumbo |
| Size Type | Jumbo |
| Size | 650 x 450 x 315 mm |
| Inner Dimension | 610 x 405 x 305 mm |
| Foldable | No |
| Perforation Type | Solid |
| Ventilation Type | Solid |
Vinod Goyal (Director)
Croma Plast Private Limited
J-126, Sector-4, Bawana Industrial Area,Dsiidc
New Delhi - 110039, Delhi, India